Jak ocenić czy dziecko prawidłowo się rozwija?

Do oceny prawidłowego rozwoju dziecka służą siatki centylowe. Już od pierwszego krzyku dziecka lekarz pediatria sprawdza wg poszczególnych parametrów w jakim stanie jest Twoje dziecko, czy prawidłowo przeszło przez etap prenatalny, a na badaniach bilansowych opisuje czy dziecko odpowiedni się rozwija.

W przypadku, gdy chcemy sami sprawdzić w domu, wystarczy tylko w wyszukiwarce internetowej wpisać hasło siatki centylowe chłopcy lub siatki centylowe dla dziewczynek. Dzięki nim możemy określić czy dziecko w rozwoju nie odstaje od swoich rówieśników i czy konieczna jest wizyta u lekarza. Przy użyciu siatek centylowych można określić takie parametry jak wzrost, masa ciała. Jeśli dziecko mieści się pomiędzy 3 a 97 percentylem oznacza to, że jego proces wzrostu przebiega podobnie do innych dzieci w tym samym wieku. Kanał powyżej i poniżej mówi, może świadczyć o jakiejś patologii, problemach zdrowotnych. Przy ich pomocy obiektywnie ocenić można np. czy dziecko ma nadwagę lub jest zbyt niskie.

Na badaniach bilansowych dziecka lekarz powinien nanieść wzrost i masę ciała właśnie na siatki centylowe. Sprawia to, że dziecko ma prowadzoną indywidualną linię wzrastania. W przypadku, gdy na kolejnym badaniu okazuje się, że spadło do innego kanału centylowego powinna zapalić się czerwona lampka. Sytuacja ta wymaga wówczas wnikliwej diagnostyki i poznania przyczyny zahamowania wzrastania.

 

Author: kancelaria-kpmk.pl