Ulga na ciepło

Po raz pierwszy wiosną tego roku mogliśmy w rozliczeniu podatku za 2019 skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Polega ona na odliczeniu od dochodu wydatków związanych z wymianą nieefektywnych źródeł ciepła, montażem paneli fotowoltaicznych, a także ociepleniem budynków mieszkalnych. Niewątpliwie to jeden z ważniejszych argumentów – poza dopłatami, który skłania Polaków do korzystania z odnawialnych źródeł energii. Chodzi przede wszystkim o zmniejszenie emisji dwutlenku węgla, ochronę klimatu oraz zasobów naturalnych i poprawę jakości powietrza.

  1. Kto może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?
  2. Jakie warunki trzeba spełnić, by móc odliczyć wydatki na ocieplenie domu?
  3. Co można odliczyć?

Kto może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?

Przede wszystkim ulga termomodernizacyjna pozwala na odliczenie od dochodu wydatków związanych z realizacją przedsięwzięć w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych. W efekcie będziemy płacić mniejszy podatek dochodowy (PIT). Z tej możliwości skorzystać mogą osoby fizyczne, które dochody opodatkowują według skali podatkowej (17% lub 32%), w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub korzystają z jednolitej stawki podatku liniowego (19%). Konkretną listę urządzeń, materiałów budowlanych oraz usług znaleźć można w załączniku do rozporządzenia ministra inwestycji i rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r

Jakie warunki trzeba spełnić, by móc odliczyć wydatki na ocieplenie domu?

Ulga termomodernizacyjna przysługuje osobom, które są właścicielami modernizowanej nieruchomości. Musi być ona jednorodzinnym budynkiem mieszkalnym, a sama inwestycja – na przykład ocieplenie domu, powinna być zakończona przed upływem 3 lat od roku, w którym nastąpił pierwszy wydatek. Z ulgi mogą więc skorzystać wszyscy właściciele nieruchomości wskazani w akcie notarialnym oraz spadkobiercy z orzeczonym przez sąd nabyciem spadku. Sam budynek mieszkalny musi być konstrukcją odrębną. Można jednak wydzielić w nim maksymalnie dwa lokale mieszkalne lub lokal użytkowy, o ile jego metraż nie będzie przekraczać 30% całkowitej powierzchni. Ulga będzie więc przysługiwać nawet wówczas, gdy w budynku będzie prowadzona działalność gospodarcza. Natomiast takiej możliwości nie mają właściciele kamienic, w których znajduje się kilka odrębnych mieszkań czy też właściciele budynków w całości komercyjnych – czyli na przykład sklepów lub biur, lub gospodarczych.

Co można odliczyć?

W uldze termomodernizacyjnej można odliczyć wymianę źródła ogrzewania na bardziej ekologiczne, ocieplenie budynku oraz montaż urządzeń. Tu znaleźć można cały katalog przedsięwzięć takich jak instalacja fotowoltaiczna, nowy kocioł, pompa ciepła czy też wymiana okien i drzwi lub izolacja balkonu. Oczywiście usługi i materiały muszą być wymienione we wskazanym rozporządzeniu, a podstawą ich odliczenia jest faktura VAT.

 

Author: kancelaria-kpmk.pl